İNDÜKSİYON MAKİNA İMALATI

İNDÜKSİYON MAKİNA İMALATI

İndüksiyon, bir sistemden bağımsız olarak başka bir sisteme fiziksel temas gerektirmeden enerji yükleme eyleminin gerçekleştirilmesidir. Genel olarak, indüksiyon hayatın pek çok noktasında yer alır. Özellikle imalat sektörü için indüksiyon önemli bir yere sahiptir. Genel olarak, indüksiyon birçok amaca uyum sağlayan makine seçeneklerini bir arada sunar. Bu sayede başta ısıtma olmak üzere pek çok alanda indüksiyon desteğinden faydalanılabilir. İndüksiyon özellikle kaynak, eritme, şekillendirme ve ısıtma gibi işlemlerde etkin rol oynar. Kısa sürede etkili işler ortaya çıkartan indüksiyon makineleri pek çok işlemi daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. İndüksiyon sayesinde elektriksel iletkenliği olan metaller üzerinden işlem yapılabilir. Buna göre, karbon bazlı malzemeler yüksek frekanslı elektrik kullana rak hassas bir şekilde ısıtma yapılmasına olanak sağlar.İndüksiyon makineleri imalat alanında uzun zaman ve enerji gerektiren birçok işlemin daha hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Özellikle, metallerin ısınması ve şekillenmesi açısından pek çok kolaylığı bir arada sunar.

İndüksiyon Makine Çalışma Prensibi Nasıldır?

İndüksiyon makinesi ile işlem yapılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Öncelikle indüksiyon makinesinin işlem yapacağı iletken metallere ve manyetik alan desteğine ihtiyaç duyulur.

Bu makine kuvvetli bir elektro manyetik içerisinde bulunan metal malzemelerin üzerinde yer alan elektrik akımına göre işlem yapar. İndüksiyon makineleri metal malzemenin içinde yer alan iç direnç nedeniyle ısıyı açığa çıkarı ve çalışma prensibini bu şekilde gerçekleştirir.

İndüksiyon Makine Avantajları Nelerdir?

İndüksiyon işleminde açığa çıkan ısı dışarıda zararlı bir şekilde karşınıza çıkmaz. Isı kaynağı işlem yapılan malzemeye direk olarak temas etmediği için, ilgili malzemenin yüzeyinde herhangi bir iz ortaya çıkmaz. Hızlı bir işlem sunan indüksiyon sayesinde ısıtma ve işlem yapmadaki verim artar. Buna bağlı olarak indüksiyon ile çok daha fazla işlem daha kısa sürede yapılabilir. İndüksiyon sistemi ile etkin ve kaliteli işleri minimum sürede ortaya çıkarmak mümkündür.Maliyet açısından bazı faydaları beraberinde getiren indüksiyon, enerji kullanımı açısından birçok avantajı bir arada sunar. Maliyet noktasında ise yapılan işleme bağlı olarak %40 oranında tasarruf etmek mümkündür.

https://www.makyapelektronik.com/

22 Ekim 2021, Cuma
Yazar: MAKYAP ELEKTRONİK A.Ş

YORUMLAR

SİZDE YAZIN

  • Ad Soyad (*)
  • E-Posta (*)
  • Doğrulama Kodu (*)
  • Yorum (*)